Spotkanie z pułkownikiem Jerzym Pertkiewiczem

Wrzesień jest miesiącem pamięci narodowej, obchodzimy w nim rocznice wydarzeń, które odcisnęły piętno na życiu milionów ludzi. W obecnym roku przypada m.in. 78 rocznica wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę. Aby przybliżyć uczniom te ważne wydarzenia zaproszono do naszej szkoły szczególnego gościa - płk Jerzego Pertkiwicza.

Życiorys pułkownika, który 30 października zostanie honorowym obywatelem Tarnowa, możemy przeczytać na stronie tarnowskiego magistratu:

Urodzonego 25 lutego 1920 roku w Czortkowie nad Seretem w województwie tarnopolskim pułkownika tarnowianie znają przede wszystkim jako żołnierza kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga”). Z polskim wojskiem związał się zaraz po maturze, kiedy to został przyjęty na przeszkolenie wojskowe w szkole podchorążych rezerwy piechoty w Szczypiornie. Podczas kampanii wrześniowej 1939 walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Po rozpoczęciu akcji „Burza” trafił do 16 pułku piechoty Armii Krajowej, gdzie był dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej „Regina” w batalionie „Barbara”. W 1944 roku za wkład w walkę zbrojną z okupantem otrzymał stopień podporucznika przez komendanta krakowskiego okręgu AK.

Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim, obronił na Akademii Medycznej w Krakowie pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. W latach 80. był starszym inspektorem do spraw gospodarki lekami w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tuchowie.

Od czasów nauki w gimnazjum był także aktywny w harcerstwie. Za zasługi wojenne odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Medalem za Warszawę, Medalem Wojska, Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika.

W czasie spotkania pułkownik Pertkiewicz opowiadał uczniom o swoim udziale w działaniach partyzanckich podczas akcji Burza. Wielkie zainteresowanie wzbudziła prezentacja multimedialna oraz opowiadania wzbogacone osobistymi przeżyciami wojennymi.

Dziękujemy za żywą lekcję historii, która wywarła na uczniach i nauczycielach ogromne wrażenie i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci!

Podziękowania, za to szczególne spotkanie kierujemy także w stronę jego inicjatora - absolwenta naszej szkoły - mjr Andrzeja Kłusia.