ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY - 5 czerwca 2015r.

Jak co roku 5 czerwca obchodziliśmy Dzień Świętej Kingi – Patronki Szkoły.   Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą o godzinie 8.00. Następnie udaliśmy się do szkoły, aby wspólnie obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów klas IV – VI.

Weronika Bida, Bartosz Orlik i Faustyna Porębska z klasy VI przedstawili życiorys świętej Kingi, a przedstawiciele klasy V przypomnieli o wielkim poczuciu odpowiedzialności księżnej za warunki duchowe i materialne podwładnych, wskazując na hojność i wielką troskę o potrzebujących, bogatych i ubogich.

Życie i działalność św. Kingi otoczone zostały legendami powstałymi na przestrzeni kilku wieków po jej śmierci. Treści legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie stawała się coraz bardziej bogata, przyozdobiona w coraz piękniejszą szatę literacką. Najbliższa nam jest legenda o pierścieniu rzuconym do szybu kopalni w Marmarosz Sziget i odnalezionym, w cudowny sposób, w pierwszej bryle soli w Bochni.

Czwartoklasiści przedstawili  inscenizację legendy pt.”Pierścień św. Kingi”. Cała klasa z wielkim zaangażowaniem wzięła udział w przedstawieniu – był książę Bolesław V (Kacper Stal), Bela IV (Marcin Strąg), a przede wszystkim księżna Kinga (Iwona Stal) oraz szewc (Jakub Dziadowiec) i książęcy dwór. Przedstawienie dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń najmłodszym widzom i pogłębiło wiedzę o św. Kindze, która od 2006 roku jest Patronką naszej szkoły.

[M.P.K.]