10. rocznica nadania imienia Św. Kingi Publicznej Szkole Podstawowej w Borku

Dnia 7 czerwca 2016 roku społeczność  Szkoły Podstawowej w Borku świętowała 10. rocznicę nadania szkole imienia Św. Kingi. Dzień ten był okazją do spotkań, wspomnień i podsumowania minionego czasu.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00  mszą świętą, którą odprawił ks. dr Ryszard Banach – członek Komisji Historycznej w procesie kanonizacyjnym świętej Kingi   w latach 1994–1998. Celebrowali ją również ks. dr Edward Kabat oraz proboszcz tutejszej parafii ks. Kazimierz Świętek.

Po mszy nastąpił przemarsz do szkoły,  gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości. Na początku głos zabrała dyrektor szkoły Lila Fliśnik-Grela, która ciepłymi słowami powitała przybyłych gości.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: ks. dr Ryszard Banach, ks. dr Edward Kabat, wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej, kierownik GZOSziP Małgorzata Graczyk, dyrektor Urszula Zabawska, dyrektor PSP im. św. Jadwigi w Rzezawie Barbara Korol-Adamczyk, radny wsi Borek Ireneusz Czesak oraz prezes spółki pastwiskowej w Borku Czesława Tytro.

Następnie wszyscy zgromadzeni obejrzeli inscenizację pt. „Pierścień świętej Kingi", przygotowaną przez uczniów klasy V, ukazującą, kim była, jakie wartości uznawała i ile znaczyła dla ludzi św. Kinga. Zachęcili publiczność do refleksji nad postawą życiową patronki szkoły. Święta Kinga była człowiekiem o silnej  osobowości, religijności, miłości do Boga, zdolności do poświęceń, mądrości, skromności, pracowitości i obowiązkowości. Cechowała ją pogoda  ducha. Była  szczodra, bezinteresowna i oddana  potrzebującym. Dbała o poddanych  i  losy  ojczyzny. Taka  postawa naszej  patronki  powinna mobilizować  nas  do nauki i działania.

W dalszej części uroczystości pani dyrektor Lila Fliśnik-Grela w swoim przemówieniu przypomniała uczniom historię szkoły oraz wydarzenia związane z nadaniem szkole imienia i wręczeniem sztandaru. Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej pogratulował całej społeczności tak znaczącego jubileuszu i wręczył pani dyrektor list gratulacyjny. W imieniu Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli pani Małgorzata Graczyk ofiarowała szkole trzy drzewka, które zostały posadzone obok tablicy upamiętniającej dzień nadania imienia szkole – 7 czerwca 2006 roku.

Uroczystościom towarzyszyło ogłoszenie wyników XVII Gminnego Konkursu Plastycznego pn. „Inspiracje legendami o świętej Kindze”, przeprowadzonego wśród uczniów wszystkich szkół podstawowych gminy Rzezawa. Ich efekty mogliśmy podziwiać w dniu święta szkoły na pokonkursowej wystawie. W kategorii klas I–III pierwsze miejsce zajęła Natalia Starma z PSP w Rzezawie, drugie miejsce – Mateusz Dziadowiec z PSP w Borku, a trzecie miejsce – Zuzanna Policht z PSP w Dąbrówce. Z kolei w kategorii klas IV–VI pierwsze miejsce przyznano Gabrieli Maciaszek z PSP w Okulicach, drugie miejsce – Iwonie Stolarz z PSP w Jodłówce, a trzecie – Gabrieli Lis z PSP w Dąbrówce.

Następnie goście zostali zaproszeni do zwiedzania ekspozycji okolicznościowych przygotowanych na terenie szkoły. Zwiedzający mieli możliwość wpisania się do kroniki szkoły.

Ostatnią część obchodów jubileuszu stanowił I Bieg po Pierścień Świętej Kingi. Mierzącą 1900 m trasę poprowadzono od budynku szkoły do Centrum Aktywnego Wypoczynku „Balaton” w Borku. W biegu wzięli udział uczniowie klas I–VI, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy wsi oraz wydelegowani uczniowie wraz z opiekunami z pozostałych szkół podstawowych z terenu gminy. Chociaż trasa nie była łatwa, a wysoka temperatura nie ułatwiała jej pokonywania, wszyscy dobiegli do mety. Organizator zatroszczył się o biegaczy, przygotowując punkty z wodą do picia. Jako pierwszy dobiegł do mety uczeń klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzezawie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i posiłek regeneracyjny.

Podobnie jak uroczystość sprzed 10 lat, jubileusz był niezwykłym świętem dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Wywołał falę wspomnień i skłonił do refleksji.

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Borku pragnie wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim Gościom – za uświetnienie uroczystości swoją obecnością, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły – za zaangażowanie w organizację jubileuszowych uroczystości, oraz Sponsorom – za finansowe wsparcie i pomoc.

M.Pałkowska-Krokosz