Narodowe Czytanie 2021

Spotkanie z Moralnością pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej

W tym roku w ramach jubileuszowego 10. Narodowego Czytania uczniowie naszej szkoły zapoznali się z fragmentem dramatu Gabrieli Zapolskiej Moralność pani Dulskiej.

W utworze poznajemy dwie córki głównej bohaterki – Melę i Hesię. Dziewczyny są zupełnie inne, Mela bardzo przeżywa życie, jest wrażliwa i dobra, trudno jej poradzić sobie z problemami. Hesia jest odważna, sprzeciwia się ograniczeniom, łamie zasady, próbuje poczuć się dorosła. Chce, by świat mówił o niej jak najlepiej, a jednocześnie zachowuje się negatywnie wobec innych.

Mimo, że utwór ten powstał 115 lat temu, porusza problemy aktualne również dzisiaj, czyli udawania kogoś innego przed światem. Obecnie, w sieci, ludzie często chcą tworzyć nieprawdziwy, wyidealizowany obraz siebie.

Uczniowie z klas od 4 do 8 wraz z nauczycielami wysłuchali najpierw, jak rozmawiały ze sobą bohaterki Zapolskiej, a następnie jak ich rozmowy mogłyby wyglądać dzisiaj. W rolę bohaterek dramatu wcieliły się uczennice z klas ósmych oraz z siódmej.

Czytanie odbyło się 9 września na boisku szkolnym. Wrażenia estetyczne dopełniła piękna dekoracja.

Po zakończeniu czytania Pan dyrektor podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom.

E. Piekarz