Narodowe Czytanie 2023

NARODOWE CZYTANIE 2023

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Organizowana jest ona przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest przede wszystkim propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa.

W tym roku na Narodowe Czytanie został wybrany utwór „Nad Niemnem”. To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała ona w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.

W naszej szkole czytanie odbyło się 14 września. Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie z klas od 1 do 8 wraz z nauczycielami wysłuchali fragmentu powieści i poznali, m.in.: Martę Korczyńską, Justynę Orzelską i Jana Bohatyrowicza. W rolę bohaterów wcieliły się uczennice z klasy szóstej oraz uczeń z klasy czwartej.

Po zakończeniu czytania Pan dyrektor podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom.