Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH".

28 lutego  w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy V ku czci bohaterów, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej. Narodowy  Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest  wyrazem hołdu dla ich męstwa i niezłomnej postawy.

Data tego święta nie jest przypadkowa, 1 marca historycznie nawiązuje  do 1 marca 1951 r. Tego dnia wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z Łukaszem Cieplińskim na czele.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” spełnia  ważną rolę edukacyjną. Przypomina o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie.

E. Piekarz