Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Organizowana jest ona przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest przede wszystkim propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa.

W tym roku na 9 narodowe czytanie został wybrany utwór Juliusza Słowackiego„Balladyna”. Dramat ten powstał na emigracji w 1834 r., a wydany został w 1839 r. w Paryżu. Poeta przedstawiając opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – osadzoną na tle baśniowych dziejów, koncentrował się na analizie postaw i czynów bohaterów.

W naszej szkole czytanie odbyło się 9 września na boisku szkolnym. Przedstawiciele z klas siódmych przedstawili słuchaczom dwie sceny z aktu I. W pierwszej rozgrywającej się nad Gopłem, występowały postacie fantastyczne: nimfa, królowa Gopła - Goplana oraz jej służący – Chochlik i Skierka. Druga miała miejsce w chacie wdowy, do której przybył Kirkor i zakochał się w obu siostrach - Balladynie i Alinie.

W akcji NARODOWE CZYTANIE 2020 wzięły udział klasy od 4 do 8 wraz z nauczycielami. Wrażenia estetyczne dopełniła piękna, symboliczna dekoracja.

Po zakończeniu czytania Pan dyrektor podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom oraz zachęcił do zapoznania się z treścią całego dzieła.

E. P.