Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, aby promować czytelnictwo, oraz ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego inicjatorem był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel.

W 1926 roku 6 hiszpański król Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto szybko zdobyło popularność w całej Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych. Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego. W Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, które miały symbolizować krew smoka  pokonanego przez Świętego Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W naszej szkole też celebrowaliśmy to święto. Uczniowie kl.5 zaprosili kolegów i koleżanki z kl.3 na montaż słowno- muzyczny pt. „Obudź w sobie pasję czytania”. Koordynatorką spotkania była pani bibliotekarka.